Aktuální nařízení a doporučení vlády

Aktuálně platná vládní nařízení

AKTUALIZOVÁNO 30. 7., 13.05

 • Od 25. 7. jsou lidé povinni nosit roušku či jinou ochranu nosu a úst na všech vnitřních organizovaných hromadných akcích nad 100 osob. Jde o organizované hudební, společenské, kulturní nebo sportovní události. Opatření se vztahuje i na soukromé akce, tedy třeba svatby a pohřby. Opatření naopak neplatí pro obchody, restaurace nebo veřejnou dopravu. 
 • Je povoleno konání akcí s maximální účastí 1000 osob, u akcí ve vnitřních prostorách je to 500 osob. Při hromadných akcích ve stavebně oddělených areálech (typicky sektory sportovního stadionu) může být v jeden čas v provozu až pět sektorů pro tisíc lidí (tedy celková účast 5000 lidí); u vnitřních akcí je to opět po pěti stech lidech (tedy max. 2500 osob). Sektory musejí mít vlastní vstupy, účastníci se mezi sektory nesmějí pohybovat a měli by mezi sebou udržovat odstup 1,5 m.
 • Při cestování z většiny států Evropské unie nepotřebují lidé při překročení českých hranic negativní test na COVID-19 ani nemusejí do karantény. Přesný přehled najdete v tabulce na webu Ministerstva zdravotnictví (aktualizována je jednou týdně). Sledujte také vždy podmínky pro vstup do cílové země (viz mapu cestovatele na webu Ministerstva zahraničních věcí).
 • Od 26. 5. neplatí v obchodech čas vyhrazený pro seniory.
 • Od 25. května je zrušen zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů. Přijít mohou nejvýše dva dospělí,  musí mít roušky, dezinfikovat si ruce a bude se jim měřit teplota. Pokud je to možné, měly by se návštěvy uskutečnit venku nebo ve vyčleněných prostorách, na vícelůžkových pokojích by měla být návštěva od dalších klientů oddělena paravánem nebo podobnou přepážkou. O možnosti návštěv se vždy předem informujte na webových stránkách konkrétní instituce.

 • Od úterý 28. dubna neplatí zrušení zón placeného parkování ve městech a obcích. Vláda zrušila krizové opatření, kterým o tom dříve rozhodla. Rezidentní parkování tak v Brně opět funguje v běžném režimu. Úhradu poplatku za parkování je možné provést pomocí parkovacích automatů i mobilního telefonu. Více informací na www.parkovanivbrne.cz. 

Všechna omezení, která aktuálně platí, najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Doporučení pro občany

 • Vyhněte se kontaktům s lidmi, které nejsou nezbytné.
 • Ve skupině osob (např. ve frontě) dodržujte bezpečný odstup alespoň 2 metry.
 • Dbejte zvýšené hygieny, zejména rukou. Umývejte si je mýdlem alespoň 30 vteřin, používejte dezinfekční gely.
 • Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty (např. mobilní telefon).
 • Při kýchání a kašlání používejte nejlépe jednorázové kapesníky, ústa si zakrývejte paží/rukávem, nikoliv rukou! (Kapénky se pak mohou přenést dál.)