Pro nemocné a v karanténě

Pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem a jak se chovat, zavolejte o radu svému praktickému lékaři.

Seznam odběrových center pro testování na COVID-19 najdete zde.

Máte příznaky?

Onemocnění COVID-19 se projevuje:

 • dušností / pocitem ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem
 • horečkou trvající déle než dva dny
 • suchým kašlem
 • ztrátou chuti a čichu, které nejsou spojené s jinými onemocněními (rýmou, zánětem dutin apod.)

 

Co dělat?

→ Pokud máte horečku, která trvá déle než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře.
 
→ Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, pravděpodobně se nejedná o koronavirus. V takovém případě zůstaňte v domácí karanténě, nadále se sledujte a užívejte léky proti horečce.
 
→ Pokud se vám špatně dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte ihned linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.
 

Má příznaky vaše dítě? Zde najdete, jak postupovat krok za krokem.

Jak se chovat v karanténě

 1. Zůstaňte doma.
  • Nechoďte do práce, školy, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné.
  • Jestliže potřebujete obstarat nákup potravin, jiného zboží a léků, musíte požádat o pomoc jinou osobu nebo si ho objednat telefonicky či online.  V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě.
 2. Než navštívíte svého lékaře, nejdříve mu zavolejte.
 3. Izolujte se od ostatních osob ve vaší domácnosti. Vyhněte se sdílení společných místností a pokud možno i domácích potřeb.
 4. Prádlo perte ideálně na teploty nad 60 °C.
 5. Netřiďte odpad. Veškerý odpad ukládejte do silného pytle (nebo do dvou slabších), po naplnění jej zavažte a na povrchu dezinfikujte. Nenechávejte ho vedle popelnice (chraňte popeláře). Před a po manipulaci s pytlem si umyjte ruce. Další pokyny jsou v letáku Ministerstva životního prostředí.

Rady a doporučení pro domácí karanténu zpracoval Státní zdravotní ústav (kompletní přehled zde).

Další informace hledejte na webu ministerstva zdravotnictví

731 197 477

MODRÁ LINKA DŮVĚRY

Pokud se psychicky necítíte dobře, potřebujete poradit, povzbudit, využijte Modrou linku důvěry. Funguje denně od 9 do 21.

Volejte na 731 197 477

PRESAFE.CZ

PSYCHOSOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ

Psychosociální poradenství osobám v karanténě i těm, kteří jsou negativně zasaženi aktuální situací, nabízí zdarma brněnský spolek PRESAFE.

Více informací na webu PRESAFE