Úřady a instituce

Většina institucí obnovila plný provoz, konkrétní informace hledejte na stránkách jednotlivých organizací.

Magistrát města Brna

Většina odborů Magistrátu města Brna funguje v běžných úředních hodinách, tedy v pondělí a ve středu od 8 do 17 a v pátek od 8 do 12 hodin. Stále platí, že pokud lze věci řešit na dálku (e-mailem, telefonicky, datovkou, poštou), je lepší toho využít, nebo návštěvu úřadu odložit.

Odbor správních (občanské průkazy, cestovní pasy) a dopravněsprávních činností (řidičské průkazy, registr vozidel) fungují denně od 8 do 12, v pondělí a ve středu navíc od 12.40 do 17 hodin. Pro jejich návštěvu je výhodnější se předem elektronicky objednat na konkrétní čas. Pokud lidé přijdou na úřad bez toho, svou záležitost vyřídí také, ale musejí počítat s potenciálním čekáním. Předchozí objednání je třeba i na Živnostenském úřadě. Odkazy na jednotlivé rezervační systémy najdete zde
 
!!! Pozor, propadlé průkazy už nelze používat k prokázání totožnosti. Tato možnost skončila spolu s nouzovým stavem. O nové doklady si zažádejte co nejdříve. 
Co se týče dokladů spjatých s dopravou, situace je jiná. Z nařízení vydaného Evropskou unií vyplývá, že platnost pravidelného školení, profesní způsobilosti, průkazů profesní způsobilosti či řidičských průkazů, která skončila v době mezi  1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020, se automaticky prodlužuje o sedm měsíců od data původního ukončení platnosti školení či daného dokladu. Více informací naleznete na stránkách Ministerstva dopravy.
 

!!! Platby za odpady řešte ideálně bezhotovostně (jak na to?). Od 15. června jsou v provozu i pokladny na Šumavské. Jejich otevírací dobu najdete zde. Splatnost poplatku je posunutá do 31. srpna 2020.

Úřady jednotlivých městských částí si upravují úřední dobu samostatně. Sledujte prosím jejich webové stránky. Seznam městských částí včetně kontaktů naleznete zde. 

Městské firmy

Brněnské komunikace

  • Hodiny stanovené pro styk s veřejností (podatelna, pokladna, pokladna pro odtahy vozidel a správní úsek) jsou obnoveny v plném rozsahu.
  • Vstup do budovy bude umožněn pouze s rouškou a při použití dezinfekce na ruce u vrátnice.

Brněnské vodárny a kanalizace

  • Kontaktní hodiny pro zákazníky jsou obnoveny v plném rozsahu.

Dopravní podnik města Brna

  • Kontaktní centrum EOC, které slouží k informačním a poradenským službám ohledně elektronického jízdného, a tarifní kontaktní centrum, které slouží k řešení pohledávek, se vrátily k běžnému provozu.
  • K organizaci MHD viz sekci Doprava v Brně.

SAKO Brno

  • Sběrná střediska odpadu jsou v provozu, jejich otevírací dobu najdete zde.
  • Jak zacházet s odpadem v době epidemie? Pokud nejste v karanténě nebo nemocní, třiďte a vynášejte odpad jako obvykle. Více čtěte zde.

Správa hřbitovů města Brna

  • Správa hřbitovů města Brna se od 4. 5. vrátila k běžné otevírací době. Znovuobnoven byl i provoz WC na Ústředním hřbitově a prodej potřeb a půjčování nářadí za dodržování nařízených hygienických opatření.
  • Další informace najdete zde.